про кафедру
наукова діяльність
студентам
абітурієнтам
новини та події

Про кафедру   /  
Історія та сьогодення Інституту гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії  

Витоки виникнення Одеської державної академії будівництва та архітектури беруть початок в далекому 1930 році. Саме тоді на базі будівельного факультету «Одеського політехнічного інституту» був створений новий «Інститут цивільного і комунального господарства», до складу якого спочатку входили наступні факультети:

  • Архітектурний (з відділеннями архітектурним і проектним);
  • Будівельний (з відділеннями конструкторським і виконання робіт);
  • Санітарно-технічний (СТФ) (з відділеннями опалення, вентиляції, і водопостачання та каналізації);
  • Міського транспорту (з відділенням дороги і мости).

За ці роки "Інститут цивільного і комунального господарства", пройшов довгий шлях. Надалі інститут був перейменований:

  • з вересня 1945 року в Інститут інженерів сільськогосподарського будівництва;
  • з 28 червня 1947 року в Одеський інженерно-будівельний інститут (ОІБІ);
  • з 8 квітня 1951 року в Одеський гідротехнічний інститут.

З метою виконання цієї Постанови міністр вищої та середньої освіти СРСР видає 8 квітня 1951 р. наказ про заснування Одеського гідротехнічного інституту на базі Одеського інженерно-будівельного інституту.

Ректором Одеського гідротехнічного інституту був призначений Петро Львович Єременок, що працював в інституті з 1930 року.

Петр Львович Єременок
Петр Львович Єременок
ректор Одеського інженерно-будівельного інституту (1944-1951), (1958-1970), Одеського гідротехнічного інституту (1951-1957), д.т.н., професор

З 1930 року П. Л. Єременок працює асистентом, доцентом кафедри будівельної механіки і будівельних конструкцій – аж до початку Другої світової війни.

Паралельно з науковою і викладацькою діяльністю працює в Одеському відділенні Держпроектбуду на посаді інженера і головного конструктора, головним інженером Облжитбуда, головним конструктором Одеського відділення Промбудпроекта.

З 1939 року Петро Львович працює головним конструктором – начальником відділу Укрпищепроекта. Впродовж двох передвоєнних років був деканом будівельного факультету Одеського Робочого університету.

З перших днів війни П.Л. Єременок був покликаний в діючу армію, і йому на посаді командира окремого мостобудівного батальйону фронтового підпорядкування доводилося на перших порах знищувати переправи і мости, щоб призупинити наступ ворожих військ, а потім забезпечувати численні переправи, будувати тимчасові і постійні мости.

Під містом Каменском 15 липня 1942 року Петро Львович був поранений і важко контужений.

У жовтні 1943 року П.Л. Єременок був призначений начальником переправи правого берега при будівництві висоководного моста через Дніпро. У рекордні терміни – за сімдесят вісім днів – був побудований двокілометровий міст, що складається з тридцятиметрових сталевих ферм, та насуваються на проміжні опори. За будівництво цього моста в травні 1944 р. Петро Львович нагороджений орденом "Бойового Червоного Прапора". Міст проіснував, працюючи в мирних умовах, до завершення будівництва моста Патона в 1956 р. Його автор був визнаний справжнім героєм-будівельником. Крім того, за участь у бойових діях і операціях П.Л. Єременок був нагороджений орденом "Червоної Зірки" і трьома бойовими медалями.

Будівництво мосту Рейхенау на довоєнних опорах капітального Наводницького мосту,  (Угорські фотографії Києва - долини Дніпра, 1942-43 рр.) Відкриття моста Патона
Будівництво мосту Рейхенау на довоєнних опорах капітального Наводницького мосту,
(міст фашистами не було добудовано)
угорські фотографії Києва - долини Дніпра, 1942-43 рр.
Відкриття моста Патона,
1956

Після звільнення Одеси в 1944 році П.Л. Єременок був демобілізован з армії і призначен директором (ректором) Одеського інженерно-будівельного інституту, контингент студентів якого складав тоді всього 176 чоловік.

Колектив інституту під керівництвом Петра Львовича виконав велику роботу по відновленню інституту, його учбово-лабораторної і наукової бази, які були зруйновані і розграбовані окупантами під час війни.

Колектив інституту під керівництвом Петра Львовича виконав велику роботу по відновленню інституту, його учбово-лабораторної і наукової бази, які були зруйновані і розграбовані окупантами під час війни.

Під його керівництвом було побудовано три учбово-лабораторні корпуси і чотири студентські гуртожитки. Створені Каховський і Миколаївський факультети інституту.

П.Л. Єременок був беззмінним ректором інституту до 1970 року, впродовж 26 років.

За цей час інститут виріс в одно з найбільших учбових закладів України. На його десяти факультетах навчалося понад 10 тисяч студентів. Ректор інституту, професор П. Л. Єременок створив в інституті висококваліфікований професорсько-викладацький колектив.

У 1947 році ректор обирається за конкурсом на посаду завідувача профілюючою кафедрою залізобетонних і кам'яних конструкцій, якою він керував до 1974 року.

З 1959 року П.Л. Єременок – професор, а з 1966 року – доктор технічних наук. Його наукова діяльність пов'язана з вирішенням важливої народно-господарської проблеми, присвяченої комплексному використанню пильних вапняків і їх відходів у будівництві. Дослідження в цій області охоплювали багато регіонів України, Росії, Молдавії, Середньої Азії. Була створена теорія міцності кладок, виготовлених із стінних каменів низкопрочных вапняків-черепашників. Вирішені багато проблем по використанню відходів здобич каменю.

Результати цих досліджень послужили основою для розробки і створення 35 союзних і республіканських нормативних документів, написання більше 10 монографії, більше 200 статей, отримання 15 авторських свідоцтв на винаходи.

Професор П.Л. Єременок організував при кафедрі залізобетонних і кам'яних конструкцій науково-дослідну лабораторію по сейсмостійкому будівництву, оснащену сучасним випробувальним устаткуванням, галузеву науково-дослідну лабораторію комплексного використання місцевих природних матеріалів а будівництві (НИЛКИМС) і лабораторію легких бетонів. Будучи талановитим ученим, чудовим педагогом, чуйним і уважним до підлеглих керівником, Петро Львович Еременок на базі виконання проблемної наукової роботи створив і наукову школу. Ця школа професора П.Л. Єременок підготувала 5 докторів і 28 кандидатів технічних наук. Петро Львович відмінно читав лекції з курсу залізобетонних і кам'яних конструкцій. Його перу належать підручники, навчальні посібники і методичні розробки.

Упродовж багатьох років Петро Львович був одним з провідних експертів м. Одеси по обстеженню і технічній реконструкції будівель і споруджень різного призначення. Його сміливі і оригінальні технічні рішення врятували і продовжили терміни безпеки експлуатації для багатьох будівель і споруд.

Помер П.Л. Єременок 26 квітня 1986 року, відмітивши напередодні свого 80-річчя.

Петро Львович Єременок пропрацював в інституті 56 років, з них 22 роки завідувачем кафедрою (з 1948р. по 1970р.) і 26 років – ректором інституту(з 1944 р. по 1970 р.).

Десятки тисяч інженерів-будівельників, гідротехників, сантехників і архітекторів – випускників Одеського інженерно-будівельного інституту, працюючих в Україні, країнах СНД і країнах далекого зарубіжжя, вважають Петра Львовича Єременка своїм Учителем. Добру пам'ять про нього і повагу збережуть нащадки.

З 22 квітня 1957 року інститут був знову перейменований в Одеський інженерно-будівельний інститут (ОІБІ). У тому ж році факультети річкового і гідротехнічного будівництва були об'єднані в факультет гідротехнічного будівництва (ГБ).

Цілі покоління висококваліфікованих фахівців працювали над створенням власної наукової школи з різних напрямів будівельної галузі, постійно вдосконалювалася і нарощувався матеріально-технічна база, створювалися наукові напрямки, традиції. Визнанням заслуг ОІБІ стало підвищення в 1994 році його статусу, коли він був перетворений в «Одеську державну академію будівництва та архітектури» (ОДАБА).

Інститут гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії (ІГБЦІ) який входить до складу ОДАБА, утворений першого вересня 2017 року в результаті реорганізації та об'єднання інституту інженерно-екологічних систем (ІІЕС) і факультету гідротехнічного і транспортного будівництва (ФГТБ). Обидва ці підрозділи академії мають багату власну історію та славні трудові традиції, які в даний час втілилися в інституті ГБЦІ, який об'єднав ці колективи.

Першим деканом санітарно-технічного факультету (СТФ) був професор Борис Леопольдович Ніколаї. Тільки в довоєнні роки «Сантех» підготував і випустив близько 500 інженерів за двома спеціальностями «Опалення та вентиляція», «Водопостачання і каналізації».

Першими деканами в гідротехнічному інституті були:

  • доцент Василь Прохорович Мігулько - факультет морського гідротехнічного будівництва;
  • професор Ігор Євгенович Прокопович - факультет річкового гідробудівництва.
ПЕРШІ ДЕКАНИ ФАКУЛЬТЕТІВ:
Санітарно-технічного Морського гідробудівництва Річкового гідробудівництва
Борис Леопольдович Ніколаї Василь Прохорович Мігулько Ігор Євгенович Прокопович
Борис Леопольдович
Ніколаї

з 1930 року
Василь Прохорович
Мігулько

з 1951 року
Ігор Євгенович
Прокопович

з 1951 року

 

У період з 1994 року по 2017 рік факультети СТ і ГБ двічі змінювали назву:

Факультет
Санітарно-технічний Гідротехнічного будівництва
Факультет водного господарства та санітарної техніки (ФВГСТ); Факультет енергетичного та водогосподарського будівництва (ФЕВБ)
Інститут інженерно-екологічних систем (ІІЕС) Факультет гідротехнічного та транспортного будівництва (ФГТБ)

 

Але які б назви не носили факультети попередники ІГБЦІ, ми пам'ятаємо про тих, хто стояв біля витоків нашої альма матер, хто повсякденною працею примножував славу нашого інституту-академії (ОІБІ-ОДАБА), шануємо керівників і співробітників факультетів.

Випускники та співробітники факультетів на базі яких створений ІГБЦІ завжди відрізнялися високим рівнем професійної підготовки.

У їх числі п'ять ректорів ОІБІ, ОДАБА та інших ВНЗ:

  • Георгій Павлович Владиченко (ректор ОІБІ з 1970 по 1985 рік);
  • Леонід Васильович Мазуренко (ректор ОІБІ-ОДАБА з 1985 по 2003 рік);
  • Анатолій Іванович Догадайло (т.в.о. ректора ОДАБА з 2003 по 2004 рік);
  • Анатолій Іванович Андрющенко (ректор Саратівського політехнічного інституту з 1962 по 1988 рік);
  • Анатолій Павлович Трощеновський (ректор Кримського інституту природоохоронного та курортного будівництва з 1973 по 1996 рік).
Георгій Павлович Владиченко Леонід Васильович Мазуренко Анатолій Іванович Догадайло Анатолій Іванович Андрющенко Анатолій Павлович Трощеновський
Георгій Павлович
Владиченко
Леонід Васильович
Мазуренко
Анатолій Іванович
Догадайло
Анатолій Іванович
Андрющенко
Анатолій Павлович
Трощеновський

 

Члени наглядової ради ОДАБА:

  • І.Л. Учитель, депутат Одеської обласної ради VII скликання, президент АТ «Одесагаз», заслужений працівник промисловості України, к. т. н., доцент;
  • А.Г. Прокопенко, голова Дорожнього комітету профспілки Одеської залізниці, почесний залізничник, заслужений робітник транспорту України;
  • О.В. Етнарович, депутат Одеської міської ради VІІ скликання, президент Федерації реґбі Одеської області;
  • Ю.А. Работін, голова правління Одеської регіональної організації Національної Спілки журналістів України, заслужений журналіст України;
  • Д.В. Холодов, генеральний директор ТДВ Черноморгідробуд, заслужений будівельник України, почесний транспортний будівельник, кандидат економічних наук.

Проректори ОІБІ-ОДАБА:

  • к.т.н., доцент І.П. Єременок;
  • к.т.н., професор А.І. Догадайло;
  • д.т.н., професор В.П. Хоружий;
  • д.т.н., професор А.В. Гришин;
  • к.т.н., доцент М.Ф. Какосіміді;
  • к.т.н., доцент Н.К. Захаров;
  • к.т.н., доцент Л.Д. Діордіенко;
  • к.т.н., доцент О.В. Шипілов;
  • д.т.н., професор А.В. Мішутін;
  • д.т.н., доцент С.О. Кровяков;
  • к.т.н., доцент О.О. Попов.

Декани факультетів СТ і ГБ в період з 1930 року по 2020 рік:

Санітарно-технічний факультет Гідротехнічний факультет
  • професор Б.Л. Ніколаї;
  • інженер О.Г. Бродський;
  • професор Б.О. Ботук;
  • к.т.н., доц. Б.А. Шварцман;
  • к.т.н., доц. В.П. Мігулько;
  • інженер Б.С. Львов;
  • к.т.н., доц. М.В. Ніколаєв;
  • к.т.н., доц. Г.І. Іванов;
  • к.т.н., доц. Г.Д. Савченко;
  • к.т.н., професор Г.П. Владиченко;
  • к.т.н., доц. М.Ф. Какосіміді;
  • к.т.н., проф. М.М. Полунін;
  • к.т.н., доц. В.О. Мірошніченко;
  • к.т.н., доц. І.М. Романенко;
  • к.т.н., доц. Ю.С. Алексєєв;
  • к.т.н., доц. А.А. Михайлов;
  • к.т.н., доц. В.Ф. Ісаєв;
  • д.т.н., професор В.Д. Петраш;
  • к.т.н., доц. В.В. Вітюков.
  • к.т.н., доц. В.П. Мігулько;
  • д.т.н., проф. І.Є. Прокопович;
  • к.т.н., доц. Н.К. Захаров;
  • к.т.н., доц. А.І. Ухін;
  • к.т.н., доц. А.К. Богуславський;
  • к.т.н., доц. М.М. Степанов;
  • к.т.н., доц. К.М. Караджі;
  • к.т.н., проф. Л.Д. Діордіенко;
  • к.т.н., проф. В.А. Зедгенідзе;
  • к.т.н., доц. О.В. Шипілов;
  • к.т.н., доц. Ю.В. Белявський;
  • д.т.н., професор А.В. Мішутін;
  • к.т.н., доц. В.Ф. Ісаєв.
Інститут гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії
  • к.т.н., доцент В.Ф. Ісаєв.

На факультетах гідротехнічного будівництва та санітарно-технічному, а зараз в ІГБЦІ, у різні роки творили, передавали і передають свій досвід відомі вчені:

Марк Григорович Крейн
Марк Григорович Крейн
Член-кореспондент АН УРСР, д.ф.м.н., професор

 

Почесні професори Одеської державної академії будівництва та архітектури:

Поташник Семен Ізраїльович Савенко В’ячеслав Якович Фаренюк Геннадій Григорович Герхард Глинцерер
Поташник Семен Ізраїльович
Герой України, кандидат технічних наук, професор
Савенко В’ячеслав Якович
доктор технічних наук,
професор
Фаренюк Геннадій Григорович
директор НІІБК, доктор технічних наук, професор
Герхард Глінцерер
Генеральний директор компанії HERZ, доктор філософії

 

Доктора технічних або фізико-математичних наук, професори:

  • Б.Л. Ніколаї;
  • Д.Г. Полізо;
  • Я.Л. Нудельман;
  • І.І. Темнов;
  • А.Ф. Мілетіч;
  • І.Є. Прокопович;
  • Ю.Й. Черський;
  • П.О. Грабовський;
  • К.І. Савва;
  • А.А. Амбарян;
  • О.М. Зайцев;
  • О.В. Школа;
  • В.В. Афтанюк;
  • В.Д. Петраш;
  • В.А. Арсірій;
  • С.І. Рогачко;
  • Б.О. Ботук;
  • Д.П. Гохштейн;
  • Г.Я. Попов;
  • В.В. Арістовський;
  • Е.В. Обухів;
  • М.Л. Буришкін;
  • А.В. Мішин;
  • В.Я. Бабіченко;
  • В.С. Майсоценко;
  • А.І. Менейлюк;
  • А.А. Оргіян;
  • В.П. Хоружий;
  • К.І. Єгупов;
  • А.В. Гришин;
  • В.М. Пивоварчик;
  • С.О. Кровяков;
  • В.Ф. Трепке;
  • А.І. Андрющенко;
  • Ю.А. Ізмайлов;
  • П.П. Аргунов;
  • В.Н. Голубков;
  • Л.В. Мазуренко;
  • А.І. Харитонов;
  • Ю.Ф. Тугаенко;
  • В.О. Гришин;
  • В.Ф. Майборода;
  • А.В. Мішутін;
  • В.Л. Цубенко;
  • В.Й. Прогульний;
  • А.П. Войнов;
  • Г.Г. Фаренюк;

Кандидати технічних або фізико-математичних наук, професори:

  • Г.П. Владиченко;
  • А.А. Нудельман;
  • А.І. Догадайло;
  • Р.Г. Юрковський;
  • М.М. Полунін;

Кандидати технічних наук, професори кафедр:

  • Л.І. Колесніков;
  • Г.Д. Полізо;
  • А.М. Нахмуров;
  • Л.Д. Діордіенко;
  • А.С. Столевич;
  • В.А. Зедгенідзе;
  • А.В. Новський;
  • В.Н. Гавдзинський;
  • Г.М. Ларкіна;
  • М.І. Стоянов;
  • В.М. Ярошенко;
  • Ж.В. Димитрова.

Разом з всіма факультетами ОІБІ, студенти і викладачі факультетів СТ і ГБ приймали активну участь, в будівництві під керівництвом ректора Г. П. Владиченко:

  • багатоповерхового корпусу СТФ з двома прибудовами;
  • навчального корпусу Архітектурно-художнього інституту;
  • навчального корпусу Гідротехнічного факультету;
  • обчислювального центру (нині Центр довузівської підготовки);
  • комплексу спортивно-оздоровчого табору;
  • п'ятьох студентських гуртожитків;
  • клубу-кафе «Березань».

З 1996 року по 2003 рік в академії (ректор Л.В. Мазуренко, голова профкому ОДАБА А.В. Крижантовський) спільно з будівельною компанією Стікон (президент Л.Я. Крючков) було збудовано 4 житлових будинки. Квартири в житлових будинках отримали 103 сім'ї співробітників і викладачів академії. Унікальний випадок для сучасної України, всі квартири передані сім'ям на безкоштовній основі.

Будівлі та споруди академії, зведені в епоху розвиненого соціалізму (середини сімдесятих років) без належного державного фінансування на поточний і капітальний ремонт повільно, занепадають. На початку двохтисячних років на кафедрі опалення, вентиляції та охорони повітряного басейну ОВіОПБ (зав. каф. д.т.н., проф. О.М. Зайцев) був захищений дипломний проект, присвячений модернізації систем опалення і вентиляції корпусу СТФ (О. Поляков директор фірми Конкорд Теплосервіс), що стало першим кроком на довгому шляху по реалізації проектів термомодернізації академії.

Під керівництвом т.в.о. ректора А.В. Догадайло, за участю декана СТФ Ісаєва В.Ф., проф. Ярошенко В.М., доц. Вітюкова В.В., у взаемодії з А. Фрьобишем (компанія Vaillant), Г. Глінцерером і регіональним представником О. Воропаєвим (компанія Herz), та президентом АТ Одесагаз І.Л. Учителем, в квітні 2004 року була відкрита лабораторія газопостачання. Створення унікального чотирьохрівневого науково-навчального полігону (перепад по висоті більше 15 метрів, протяжність прямої та зворотньої магістралі системи опалення, понад 100 м) дозволило аспіранту Басисту Д.В., після проведення експериментальних досліджень, успішно захистити дисертацію. У 2007-2008 роках за участю компанії Herz, декана ІІЕС В.В. Вітюкова і співробітників каф. ОВіОПБ (проф. В.В. Афтанюка, ас. В. Спинова) відкрита спеціалізована лабораторія.

В академії в 2010-2013 р.р. підготували проект з енергозбереження (ректор ОДАБА В.С. Дорофєєв, декан ІІЕС В.В. Вітюков, нач. спецвідділу впровадження нових технологій енергоефективності О.А. Герасименко, проф. В.М. Ярошенко). Спроба отримати субсидування під проект в той період не увінчалася успіхом.

Під керівництвом ректора академії А.В. Коврова, проректора АГЧ В.В. Наконечного та О.А. Герасименко, на основі системного підходу, в 2015 р. знайшли можливості і засоби на розробку проекту термомодернізації академії. Активну участь в розробці проекту брали співробітники академії. Саме ця робота в 2018 році була представлена для участі в проекті «Вища освіта України» (МОН України спільно з Європейським інвестиційним банком (EIB) та Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO). В результаті жорсткого відбору наша академія зайняла 7 місце з 50 університетів України і отримала фінансування в розмірі 5,2 млн. євро.

Об'єкти академії, які включені в проект термомодернізації:

Найменування будівлі Вартість термомодернізації, тис. евро
1. Архітектурно-художній інститут 585,0
2. ІГБЦІ. Будівля СТФ з правою та лівою прибудовою 2 037,0
3. ІГБЦІ. Будівля ГБ 574,0
4. Гуртожиток №2, Дідріхсона, 4 475,0
5. Гуртожиток №4, Дідріхсона, 4 588,0
6. Гуртожиток №6, Балківська, 57 642,0

 

Види енергоефективних заходів по термомодернізації академії:

  • Утеплення оболонки будівель із заміною віконних прорізів;
  • Модернізація індивідуальних теплових пунктів та джерел теплопостачання (створення теплоенергетичного центру), включаючи ізоляцію трубопроводів;
  • Модернізація систем опалення;
  • Впровадження систем припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла;
  • Модернізація системи освітлення;
  • Впровадження системи енергомоніторингу та системи диспетчеризації;
  • Встановлення сонячних колекторів та панелей фотовольтаїки;
  • Ремонт системи водовідведення.

За масштабами проект термомодернізації академії можна порівняти зі зведенням корпусів в середині сімдесятих років. Закладені в проект технології, крім зниження експлуатаційних витрат, дозволять підняти на більш високий рівень навчання студентів освітніх програм «Теплогазопостачання і вентиляції» і «Міське будівництво і господарство». Студенти академії матимуть можливість не тільки отримувати практичні навички при експлуатації сучасних енергозберігаючих технологій, а й проводити повномасштабні наукові дослідження. Фактично в стінах академії створюється новий навчальний центр.

В даний час директором Інституту гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії є к.т.н., доцент кафедри теплогазопостачання і вентиляції В.Ф. Ісаєв.

Володимир Федорович Ісаєв
Володимир Федорович Ісаєв
Директор ІГБЦІ
(досвід роботи в деканаті більш ніж 17 років)

 

Сергій Янович Бекшаєв Юлія Миколаївна Сербова Сергій Володимирович Семенов
Сергій Янович Бекшаєв
Заступник декана ІГБЦІ, Відмінник освіти України
(досвід роботи в деканаті більш ніж 30 років)
Юлія Миколаївна Сербова
Заступник декана ІГБЦІ
(досвід роботи в деканаті
більше 7 років)
Сергій Володимирович Семенов
Заступник декана ІГБЦІ
(досвід роботи в деканаті
більш ніж 14 років)

 

До складу інституту входить 7 кафедр:

  • Автомобільних доріг і аеродромів – зав. каф. д.т.н., професор А.В. Мішутін;
  • Водопостачання та водовідведення – зав. каф. д.т.н., професор В.Й. Прогульний;
  • Гідротехнічного будівництва – зав. каф. к.т.н., доцент В.С. Осадчий;
  • Іноземних мов – зав. каф. к.ф.н., доцент О.Ю. Зайцева;
  • Машинобудування – зав. каф. к.т.н., доцент А.Є. Бондаренко;
  • Основ і фундаментів – зав. каф., к.т.н., доцент В.М. Митинський;
  • Теплогазопостачання та вентиляції – зав. каф., к.т.н., доцент Ю.Г. Елькін.

В інституті проводиться навчання за п'ятьма спеціальностями та за 11 освітніми програмами -

Освітньо-кваліфікаційні рівні підготовки фахівців: «Бакалавр», «Магістр професійний», «Магістр науковий»

Найменування спеціальності Найменування освітньої програми
133 Галузеве машинобудування
  • Технічний сервіс будівельних машин та автомобілів
144 Теплоенергетика
  • Енергетичний менеджмент і інжиніринг енергосистем
192 Будівництво та цивільна інженерія
  • Автомобільні дороги та аеродроми;
  • Водопостачання та водовідведення;
  • Теплогазопостачання та вентиляція;
  • Організація технічного нагляду у будівництві.
194 Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології
  • Гідротехнічне будівництво;
  • Гідромеліорація;
  • Водогосподарське та природоохоронне будівництво;
  • Раціональне використання і охорона водних ресурсів.
275 Транспортні технології (на автомобільному транспорті)
  • Транспортні технології (на автомобільному транспорті)

 

Кафедри інституту активно займаються укладанням договорів про співпрацю з провідними профільними компаніями України і країн ЄС. Створюються філії компаній при випускаючих кафедрах. Активізовано роботу зі стейкхолдерами. За останні два роки кафедрою ТГПіВ укладені нові договори з НДІ Шторм Укроборонпром (директор В.І. Кушнерук) та ПАТ Вентиляційні системи Vents (директор В.О. Коломійченко), що дозволило створити експериментальну лабораторію енергозбереження при виставковому центрі інституту. Сумарні вкладення двох компаній в устаткування більш 100000 грн. Продовжується співпраця з компаніями Vaillant (ген. директор О. Рон, керівник проекту Р. Глазова), АТ Одесагаз (президент І.Л. Учитель, голова правління І.В. Мітюченко) з академією та кафедрою ТГПіВ. В результаті при кафедрі створена нова лабораторія теплотехнічного обладнання. Обсяг інвестицій компанії Vaillant в цю лабораторію склав 75000 євро.

Багаторічна співпраця з компаніями Vaillant, Herz і АТ Одесагаз (2003-2020 р.р.)

Монтаж лабораторії газопостачання 2004 рік Стенди в лабораторії газопостачання
Монтаж лабораторії газопостачання 2004 рік Стенди в лабораторії газопостачання
Заняття в лабораторії теплотехнічного обладнання Vaillant Заняття в лабораторії теплотехнічного обладнання Vaillant
Заняття в лабораторії теплотехнічного обладнання Vaillant
Захист кваліфікаційної роботи магістра з освітньо-наукової програми
Захист кваліфікаційної роботи магістра з освітньо-наукової програми "Теплогазопостачання та вентиляція" О. Олійника в лабораторії теплотехнічного обладнання

 

Отримання співробітниками інституту (професорами: Петрашом В.Д., Прогульним В.Й., доцентами: Елькіним Ю.Г., Ісаєвим В.Ф., Герасименком О.А., Шевченком Л.Ф., Баришевим В.П., Семеновим С.В., Полуніним Ю.М., Макаровим В.О., аспірантами: Савчуком Б.А. і Грідасовим А.В. та проф. Кершем В.Я. (зав. каф. міського будівництва та господарства Будівельно-технологічного інституту ОДАБА)) кваліфікаційних атестатів на право проведення діяльності із сертифікації енергетичної ефективності будівель, залучення на кафедру ТГПіВ провідного спеціаліста (д.т.н., професора Г.Г. Фаренюка), дозволило академії здійснювати професійну підготовку й атестацію з енергоаудиту. Академія один з небагатьох ВНЗ України, яким довірено підготовка і атестація фахівців з:

  • сертифікації енергетичної ефективності будівель та споруд;
  • обстеження інженерних систем будівель та споруд.

Академія в період з січня 2019 по березень 2020 р підготувала понад 70 фахівців, які активно працюють у вищевказаній сфері.

У 2018 році кафедра «Автомобільних доріг та аеродромів» сприяла відкриттю філії в Службі автомобільних доріг Одеської області та ДП «Облавтодор» та заключила договір про співробітництво і рішенню задач:

  • сприяння в отриманні та розвитку професійних знань та практичних навичок студентів Академії в сфері будівництва та архітектури, зокрема у галузі «Будівництво автомобільних доріг»;
  • в організації навчального процесу та виробничої практики студентами Академії в приміщеннях, які належно облаштовані та відповідають меті навчання, проведенні тематичних навчальних, наукових заходів, конференцій, семінарів, тощо;
  • проходження підвищення кваліфікації (стажування) науково-педагогічними працівниками на підприємствах та співробітниками підприємств в Академії;
  • сприяння в проведенні наукових досліджень науково-педагогічними працівниками на об’єктах підприємств.

Співробітники інституту є лідерами академії з виконання госпдоговірних тем.

При кафедрі Основ і фундаментів створений Інститут геотехніки ім. В.Н. Голубкова.

Інститут геотехнікі ім. В.Н. Голубкова об'єднує вчених и науково-технічний персонал як ІГБЦІ так и ОДАБА, які займаються питаннями геотехніки і будівництва фундаментів.

Директор інституту, к.т.н., проф., Заслужений працівник освіти України Новській О.В., зав. лабораторією «Геотехнічний моніторинг», к.т.н., доц. Митинський В.М.

Лабораторія виконує такі роботи:

  • інженерно-геологічні вишукування та проведення статичних випробувань ґрунтів;
  • розробка раціональних конструктивних рішень з улаштування основ і фундаментів будівель і споруд в складних ґрунтових умовах;
  • пристрій ефективних протифільтраційних захисних екранів в складних інженерно-геологічних умовах;
  • контроль щільності ґрунтових подушок з попереднім встановленням оптимальної вологості и щільності матеріалу подушки;
  • розрахунок і проектування підпірних стінок і огорожі глибоких котлованів;
  • кріплення підземних виробок «катакомб»;
  • експертизу проектних рішень фундаментів будівель;
  • та інші.

На кафедрі «Автомобільних доріг та аеродромів» створена наукова лабораторія під керівництвом Заслуженого діяча науки і техніки України Мішутіна А.В.

Загальний науковий напрямок роботи кафедри:

  • Розробка та впровадження сучасних технологій при будівництві автомобільних доріг, водопропускних споруд та аеродромів». (№ держреєстрації 0111U001249).
  • «Підвищення довговічності модифікованих бетонів для тонкостінних гідротехнічних і транспортних споруд». (№ держреєстрації 0116U003195).

В межах вищезазначеної кафедральної наукової теми навчаються в аспірантурі ОДАБА і виконують дисертаційні дослідження під науковим керівництвом професора Мішутіна А.В. аспіранти: Кінтя Л., Пєхтєрєва Г.О., Пронченко А.В., а також під керівництвом д.т.н. доцента Кровякова С.О. аспіранти: Дудник Л.В., Крижановський В.О, Флора А.М. та керівництвом к.т.н., доц. Луцкіна Е.С. аспірант Аззам Салім.

Кровяков С.О. у 2019 році захистив докторську дисертацію, а в 2020 році кандидатську дисертацію захистив Піщев О.В., за спеціальністю «Будівельні матеріали та вироби» під науковим керівництвом Мішутіна А.В.

Традиційно для колективу кафедри стала організація Міжнародної конференції «Гідротехнічне та транспортне будівництво» на виставці – конференції «Інтер- Транспорт» (2013-2020 рр.).

Інститут Гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії в складі кафедр налічує 10 дійсних членів Академії будівництва України, Інженерної академії та академії Енергетики, 9 докторів технічних наук і професорів, 54 кандидата технічних наук і доцентів, 11 старших викладачів.

У ІГБЦІ є п'ять комп'ютерних класів, комп'ютери в яких об'єднані мережею. Кожен з викладачів і студентів має можливість безкоштовного доступу в інтернет. Найбільш трудомісткі розрахунки студенти виконують на ЕОМ за програмами, які розроблені викладачами кафедр. В інституті є унікальні мультимедійні комплекси, які дозволяють викладачам академії читати лекції із застосуванням нових форм навчання.

Інститутом (ІГБЦІ) укладено договори про співпрацю з відомими профільними компаніями – Wilo, Viessmann, Danfoss, Herz, Bosch, Vaillant, Стікон, Будова, Чорноморндіпроект, Росдорстрой, Южспецмонтаж, та ін. А також підтримуються і розвиваються відносини з фірмами Теплові мережі, Інфоксводоканал, Теплокомуненерго, Тесіко, Ивик Юг, Одесагаз, Хмельницькгаз, Кіровоградгаз, термін співробітництва з якими перевищує десятиліття. З їх допомогою на спонсорській основі розроблені і впроваджені в навчальний процес лабораторні установки, обладнання та системи. Провідні фахівці цих фірм планово проводять лекції, семінари і презентації в спеціалізованих мультимедійних аудиторіях.

Високі спортивні досягнення відрізняють студентів і викладачів інституту. Традиційно склад збірних команд академії з плавання, реґбі, баскетболу, футболу, шахів формуються переважно із спортсменів нашого інституту.

У 2017 році академія завоювала загальнокомандне перше місце в Універсіаді України. Унікальний випадок для академій та університетів Одеського регіону. До цього часу жоден з вузів Одеси пишатися таким досягненням не міг. У всіх командах, які кували перемогу академії на Універсіаді України, були представники інституту ГБЦІ.

Викладачі, студенти та випускники інституту Гідротехнічного будівництва та цивільної інженерії – спортивна гордість України, Одеси і академії:

Віктор Миколайович Ярошенко Олег Володимирович Етнарович
Віктор Миколайович Ярошенко
Майстер спорту СРСР з альпінізму,
командир Одеського Добровільного Загону
Рятувальників (ОДЗР), брав участь у
рятувальних роботах м. Спітак, Вірменія, 1988 рік.
Нагороджений орденом Мужності
Олег Володимирович Етнарович
Майстер спорту України з реґбі,
депутат міської ради Одеси,
президент федерації реґбі Одеської області,
член наглядової ради ОДАБА

 

Петро Наконечний Віталій Степановський
Петро Наконечний
Заслужений майстер спорту України
по тайському боксу,
срібний призер чемпіонату світу,
чемпіон Європи з кікбоксингу 2017
Віталій Степановський
Майстер спорту України з баскетболу,
головний тренер БК Хімік,
чемпіон України 2016 и 2019 років,
срібний призер Універсіади в Неаполі 2019

 

В'ячеслав Кравцов Олексій Зибало
В'ячеслав Кравцов
Майстер спорту України з баскетболу,
чемпіон України 2005 і 2012 років,
гравець команд НБА Детройт Пістонс (2012-2013)
та Фенікс Санз (2013-2015),
капітан Національної збірної України
Олексій Зибало
Майстер спорту України з реґбі,
Чемпіон України 2007 року
в складі команди Кредо-63

 

Радулов Семен Іванович
Радулов Семен Іванович
Майстер спорту міжнародного класу з вільної боротьби,
бронзовий призер чемпіонату Європи 2016,
переможець Київського Міжнародного турніру з вільної боротьби 2016,
бронзовий призер Універсіади 2013,
срібний призер чемпіонату світу серед студентів 2012,
багаторазовий чемпіон України з вільної боротьби,
чемпіон світу з пляжної боротьби-2017,
срібний призер чемпіонату світу з пляжної боротьби 2018 та 2019 років

 

Володимир Олегович Макаров
Міжнародний майстер ФІДЕ,
срібний призер чемпіонату України
серед ВНЗ з шахів 2019 рік
Микита Дорогов (перший ліворуч)
Майстер спорту України з плавання,
Неодноразовий чемпіон і призер України,
учасник Універсіади 2017 в Тайбеї